Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Wystarczy wybrać się na spacer po okolicy, by zauważyć, że wiele osób zdecydowało się na montaż paneli fotowoltaicznych. Trudniej dostrzec pompy ciepła, ponieważ zajmują o wiele mniej miejsca – poza domem znajduje się tylko „skrzynka” z wentylatorem. Bardzo często na wykorzystanie pompy ciepła decydują się właściciele fotowoltaiki, ponieważ własny, ekologiczny prąd pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną i koszty grzania.
W polskich warunkach trudno wyobrazić sobie dom bez systemu grzewczego. Przez wiele lat dużą popularnością cieszyły się piece na węgiel i drewno, z czasem wypierane przez ogrzewanie gazowe. Zmieniały się technologie, dzięki czemu grzanie domów stało się prostsze. Niestety – tradycyjne sposoby ogrzewania są dziś bardzo kosztowne. Dzieje się tak ze względu na wzrost cen surowca, czyli węgla, drewna i gazu. Obniżenie panującej w domu temperatury nie jest dobrym wyjściem, szczególnie jeśli mieszkają w nim dzieci lub osoby starsze. Na szczęście coraz popularniejsze stają się pompy ciepła, które wyróżnia niski koszt eksploatacji. Czy pompy ciepła rzeczywiście są tak ekonomiczne?
Zadaniem pompy ciepła jest stworzenie obiegu powietrza pomiędzy dwoma obszarami o zróżnicowanej temperaturze. W praktyce oznacza to, że ciepło pobierane z powietrza, gruntu lub wody, trafia do wnętrza domu. Poprzez klasyczną instalację centralnego ogrzewania energia cieplna jest „rozprowadzana” po całym domu. Wytwarzane przez pompę ciepło pochodzi z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu mamy pewność, że zasoby nie wyczerpią się ani nagle nie zwiększą swojej ceny.
Wielu producentów reklamuje pompy ciepła jako ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jednak czy sprawdzi się ono w każdej sytuacji? Jesteśmy przekonani, że tak! Pompy ciepła są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale przede wszystkim dla domowników. Dzięki nim oszczędzamy pieniądze i czas. Nie musimy martwić się o zakup węgla, sprawdzać taryf gazowych, ani magazynować opału. Pompa ciepła jest bezobsługowa, a w wielu przypadkach można nią sterować przy pomocy aplikacji w smartfonie.
Ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem, które nie emituje żadnych szkodliwych substancji, można starać się o dofinansowanie do jej zakupu i montażu. W zależności od programu mogą ubiegać się o nie inwestorzy, którzy jeszcze nie uzyskali pozwolenia na użytkowanie domu oraz właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą poddać je termomodernizacji. Co jakiś czas pojawiają się także lokalne programy, dotyczące mieszkańców poszczególnych województw. Co więcej, możliwe jest nie tylko skorzystanie z dotacji, ale także uzyskanie kredytu na preferencyjnych warunkach, który pomoże sfinansować inwestycję.
Prawidłowa praca pompy ciepła jest możliwa dzięki energii elektrycznej. Od kilku lat ceny prądu w Polsce stale rosną. Czy w takim razie pompa ciepła rzeczywiście jest tak oszczędna i wydajna? Jak najbardziej! Najlepszy wybór to połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego rozwiązania zyskamy nie tylko tanie ogrzewanie, ale także znacznie zmniejszymy rachunki za energię elektryczną. Jeśli zdecydujesz się również na zakup magazynu energii, Twój dom będzie niezależny od przerw w dostawie energii i awarii sieci nawet wtedy, gdy akurat pada deszcz.
Należy pamiętać, że kluczowy jest wybór odpowiedniej pompy ciepła i paneli PV. Internet kusi urządzeniami do samodzielnego montażu, których cena jest niezwykle przystępna. Warto jednak zaufać specjalistom, którzy doskonale znają rynek odnawialnych źródeł energii i znajdą nowoczesne rozwiązanie, optymalne dla Twojego domu. Montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej to poważna inwestycja, dlatego powinien poprzedzić go audyt cieplny i energetyczny domu.
Zaufaj specjalistom od OZE i zadzwoń pod numer 535 102 121, aby otrzymać więcej informacji.