Gdzie można zainstalować fotowoltaikę?
Podczas tworzenia projektu instalacji zwracamy uwagę na możliwość takiego jej montażu, by uzyskać jak najlepsze wyniki produkcji energii elektrycznej. Fotowoltaikę można zainstalować:
na dachu budynku mieszkalnego — najczęściej spotykane rozwiązanie. Zwraca się przy tym uwagę na powierzchnię, orientację i nachylenie dachu.
na gruncie — w niektórych przypadkach montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie pozwala lepiej wykorzystać ich potencjał. Odradza się montaż na gruncie piaszczystym.
na dachu innego obiektu na posesji — może to być duży garaż, stodoła bądź inny budynek znajdujący się na danej działce.
Każdorazowo sprawdzamy możliwości danej nieruchomości i poprzez specjalistyczne algorytmy wyliczamy, jaki montaż zapewni optymalne wyniki.
Jakie są czynniki wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych?
Na to, jak sprawnie działa instalacja fotowoltaiczna, wpływają następujące czynniki:
nasłonecznienie w danym regionie,
działanie warunków atmosferycznych typowych dla regionu — opady,
orientacja dachu,
kąt nachylenia dachu,
zacienienie,
rozmiar instalacji,
wykorzystane komponenty,
kurz, pył, zanieczyszczenia.
Każdy z nich trzeba uwzględnić podczas projektowania systemu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji, by określić, jaka będzie opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu, gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa.
Co obejmuje serwis instalacji fotowoltaicznych?
Serwis fotowoltaiki, który obejmuje przeglądy gwarancyjne i naprawy, jest kluczowym elementem w utrzymaniu i zapewnieniu maksymalnej wydajności systemu. Polega on na regularnym monitorowaniu, kontroli oraz konserwacji paneli słonecznych i powiązanych komponentów, co pozwala na ich niezawodne działanie przez cały okres użytkowania. Utrzymujemy stały kontakt z naszymi Klientami, oferując przeglądy instalacji fotowoltaicznych oraz realizację niezbędnych napraw.
Ile energii może wytworzyć fotowoltaika?
Przyjmuje się, że w polskich warunkach jeden panel fotowoltaiczny skierowany na południe wytwarza około 1000 kWh rocznie. Tymczasem szacuje się, że roczne zużycie energii dla gospodarstwa domowego czteroosobowego wynosi do 5500 kWh. Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być optymalna — ani za wysoka, ani za niska. Jesteśmy w tym specjalistami.
W okresie letnim wydajność modułów fotowoltaicznych znacznie wzrasta. Obserwujemy rosnącą produkcję energii elektrycznej w słoneczne dni. Powstają nadwyżki. Najważniejsza jest autokonsumpcja, czyli wykorzystywanie prądu wtedy, gdy produkuje się go najwięcej — np. wstawianie prania około południa. Dobrym wyborem będzie ogrzewanie domu pompą ciepła, która wymaga poboru energii. Możemy także skorzystać z ładowarek do samochodów elektrycznych.
Nadwyżki możesz oddawać do sieci energetycznej, sprzedając je za miesięczną rynkową cenę prądu ustalaną na Towarowej Giełdzie Energii, a następnie równowartość tej kwoty odbierając w prądzie, gdy produkcja energii spada. Niewykorzystaną kwotę możesz odebrać na swoje konto bankowe.
Ile kosztuje inwestycja w fotowoltaikę?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje fotowoltaika. Szacunkowy całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kWp to około 20-30 tysięcy złotych. Koszt zakupu i montażu instalacji może obniżyć skorzystanie z dotacji (obecnie z programu „Czyste powietrze” i programu „Mój prąd”). Inwestorom przysługuje także ulga termomodernizacyjna.
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
W rozmowie z naszym doradcą Klienci opowiadają o swoich potrzebach i codziennym zużyciu. Bierze się pod uwagę liczbę mieszkańców gospodarstwa domowego, jeśli o nim mowa. Należy przedstawić rachunki za prąd i powiedzieć o wykorzystywanym sprzęcie, zwłaszcza w przedsiębiorstwach produkcyjnych i rolnych. My wykorzystując najnowsze technologie fachowo projektujemy instalację tak, by moc zapewniała najlepsze pokrycie zużycia.
Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?
Wyróżniamy następujące typy paneli:
monokrystaliczne — złożone z pojedynczych kryształów krzemu, najwydajniejsze, nie wymagają dużej powierzchni, jednak wymagają silnego nasłonecznienia, są przy tym najdroższe, mają charakterystyczny czarny kolor,
polikrystaliczne — złożone z licznych kryształów krzemu, mają niższą wydajność i wymagają nieco większej powierzchni, ale lepiej radzą sobie w słabszym nasłonecznieniu, z tego powodu są powszechnie stosowane w Polsce, rozwiązanie bardziej ekonomiczne, mają niebieskawy kolor,
z krzemu amorficznego — najrzadziej spotykane, są lekkie, elastyczne i najmniej wydajne, przy tym zdecydowanie tańsze.
Wspieramy w doborze najlepszego rodzaju dla Twojego budynku. Szczególną uwagę zwracamy na warunki pogodowe w Twoim regionie i zacienienie na Twojej posesji.
Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?
Na to, jak sprawnie działa instalacja fotowoltaiczna, wpływa znacząco jej profesjonalny montaż zgodny z przemyślanym projektem. Pośpiech jest wysoce niewskazany. Przedstawiamy następujące po sobie kroki:
Przygotowanie trwałej konstrukcji wsporczej — zarówno na dachu, jak i na gruncie.
Rozłożenie okablowania wraz z osłoną.
Umiejscowienie falownika — w budynku (zazwyczaj) lub na zewnątrz.
Montaż paneli i podłączenie do instalacji.
Podłączenie systemu fotowoltaicznego do sieci publicznej (niezbędny jest tu licznik dwukierunkowy i odpowiednia umowa).
W przypadku budynków mieszkalnych i małych systemów na instalację fotowoltaiki poświęca się około 1 do 3 dni. Dla większych systemów niezbędny czas jest dłuższy.
Czym jest net-metering?
Net-metering to profesjonalne określenie systemu opustów, który dotyczył wszystkich instalacji PV do 1 kwietnia 2022 roku. W tym modelu rozliczanie następuje poprzez podliczenie wprowadzonej i pobranej energii elektrycznej oraz odliczenie prowizji. Wirtualny magazyn energii stanowił rozliczenie w kWh. Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje net-billing, w którym rozliczenie jest już w złotówkach i w oparciu o rynkową cenę prądu. Prosumenci, którzy uruchomili instalacje przed tym terminem, mogą wybrać preferowany sposób — w systemie opustów lub przez net-billing.
Jak działa system on-grid i off-grid?
Instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci określa się jako on-grid. Takie rozwiązanie pozwala korzystać z prądu wtedy, gdy spada wydajność modułów fotowoltaicznych (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótkie, a nasłonecznienie niskie). Instalację PV odłączoną od sieci energetycznej określa się jako off-grid. Musi w pełni pokrywać roczne zużycie prądu, co jest trudniejsze, dlatego trzeba wspomóc się magazynem energii. Nadwyżki wyprodukowane w dzień zużywa się w nocy. Systemy off-grid są jak dotąd rzadko spotykane w Polsce, ale legalne i możliwe.
Jak długo działają panele fotowoltaiczne?
Oferowane przez nas panele cechuje długa żywotność, choć zależy od ich rodzaju. Panele z modułów monokrystalicznych mogą pracować nawet do 30 lat z wysoką wydajnością. Panele polikrystaliczne zachowują dobre wyniki do 25-30 lat. Panele amorficzne są najmniej żywotne — około 10 lat.
Z czym można łączyć fotowoltaikę?
Instalację fotowoltaiczną najlepiej jest połączyć z pompą ciepła oraz magazynem energii. Z pomocą czystej energii elektrycznej możemy zasilać ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza. Pompa wymaga poboru prądu do zasilania sprężarki. Takie połączenie przekłada się na najlepsze oszczędności.
Czy jest możliwe uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę?
Tak, na instalację fotowoltaiczną można uzyskać dotację, dzięki czemu jest to naprawdę opłacalna inwestycja. Można otrzymać środki w ramach krajowego programu „Czyste powietrze” (także na pompę ciepła, która zwiększy autokonsumpcję i obniży koszty ogrzewania budynku) oraz programu „Mój prąd”. Programów nie można łączyć. Oprócz tego dostępne są programy regionalne — wojewódzkie, powiatowe i gminne — dla poszczególnych grup: gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw. Dodatkowo możemy skorzystać z ulgi podatkowej — ulgi termomodernizacyjnej.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Tak, fotowoltaika zdecydowanie się opłaca — w przypadku domów pozwala zredukować rachunki za prąd o nawet 90%. W pierwszej kolejności określamy zapotrzebowanie energetyczne, następnie tworzymy projekt, a wtedy możemy wyliczyć opłacalność fotowoltaiki oraz kiedy nastąpi zwrot kosztów inwestycji.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Korzysta z energii wytwarzanej przez Słońce — źródła niewyczerpalnego. Ogniwa fotowoltaiczne są zbudowane z krzemu. Gdy pada na nie światło, fotony wybijają elektron, co prowadzi do powstania prądu stałego. Inwerter (falownik) zmienia go na prąd zmienny. Możemy z niego korzystać do zasilania naszych urządzeń.
Czy instalacje są bezpieczne?
W przypadku instalacji fotowoltaicznych ważna jest dbałość podczas montażu. Prawidłowo zainstalowany system jest w pełni bezpieczny.
Z czego jest zbudowany panel fotowoltaiczny?
Panel fotowoltaiczny jest zbudowany z płytek krzemu. Na ich powierzchni znajdują się elektrody o ładunku dodatnim i ujemnym. Panel jest umieszczony w aluminiowej obudowie i zabezpieczony szkłem hartowanym.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Podstawowe elementy to moduły fotowoltaiczne i inwerter. W skład systemu wchodzi także niezbędne okablowanie, zabezpieczenia DC i AC oraz system montażowy. Można zastosować optymalizatory mocy i magazyn energii.
Jakie są najlepsze miejsca do zainstalowania fotowoltaiki?
Najlepszą lokalizacją są dachy zorientowane na południe o nachyleniu od 30 do 40 stopni. Są też innowacyjne rozwiązania, dzięki którym możemy zainstalować moduły fotowoltaiczne na gruncie i zwiększyć ich wydajność, czyli solar trackery, które zmieniają pozycję paneli tak, by śledzić słońce.
Kto płaci za przyłączenie fotowoltaiki do sieci?
Koszt podłączenia instalacji do sieci jest po stronie operatora.
Czy panele fotowoltaiczne są odporne na warunki atmosferyczne?
Moduły fotowoltaiczne są dość odporne na warunki atmosferyczne. Należy je jednak myć, by usuwać kurz, liście i inne zanieczyszczenia. Gdy spadnie dużo śniegu, trzeba go też usunąć, by nie ograniczał docierania światła słonecznego.
Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę?
Instalacja o mocy do 50 kW nie wymaga uzyskiwania pozwolenia.
Czy fotowoltaika działa w zimie?
Fotowoltaika działa przy temperaturach do -40 stopni Celsjusza. Moduł fotowoltaiczny pracuje jednak ze zmniejszoną wydajnością i, ze względu na krótki dzień, krócej.
Czy panele fotowoltaiczne są ekologiczne?
Tak pozyskana energia elektryczna jest dużym krokiem w XXI wiek przed obliczem wyzwań związanych z ochroną środowiska. Energia słoneczna zalicza się do źródeł odnawialnych. W Polsce, jak i w całej Europie, zdarzają się już dni, gdy OZE pokrywają niemal całe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Fotowoltaika odgrywa tu dużą rolę.
Czy mogę samodzielnie zainstalować panele fotowoltaiczne?
W świetle prawa — można samodzielnie zainstalować panele. Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie nieskuteczne i potencjalnie ryzykowne.
Czy panele fotowoltaiczne można recyklingować?
Panele można w dużej mierze recyklingować. Zajmują się tym specjalistyczne firmy. Recykling może też leżeć w gestii producenta.
Jakie są różnice między fotowoltaiką a kolektorami słonecznymi?
Kolektory słoneczne służą do podgrzewania wody użytkowej. Korzystają z energii słonecznej, ale w zupełnie innym celu. W toku pracy fotowoltaiki powstaje energia elektryczna.
Czy fotowoltaika może zasilać samochód elektryczny?
Tak, fotowoltaika może zasilać samochód elektryczny i jest to świetny sposób na autokonsumpcję. Proponujemy carporty — naziemne instalacje PV, będące jednocześnie wiatą na samochód.