Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła działa w sposób odwrotny względem naszych lodówek. Jak działają pompy ciepła? Zadaniem urządzenia jest pobranie ciepła na zewnątrz budynku, a następnie przekazanie energii cieplnej do instalacji grzewczej. Pompy ciepła korzystają z różnych źródeł ciepła — może to być powietrze, woda lub grunt. Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy od możliwości nieruchomości i budżetu Klienta. Pompy ciepła pracują skutecznie także wobec bardzo niskiej temperatury zewnętrznej.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
- gruntowe pompy ciepła — tego typu pompy ciepła pobierają energię cieplną z gruntu. Wykorzystuje się tu roztwór glikolu. Gruntowa pompa ciepła może wykorzystywać wymiennik poziomy lub pionowy. Pierwszy układa się poziomo około 80-150 cm pod powierzchnią ziemi. Drugi wymaga wykonania odwiertu. Temperatura gruntu zawsze jest wyższa niż powietrza. Te systemy są najdroższe, ale dają najwyższy komfort termiczny.
- wodne pompy ciepła — w tym wypadku pompa ciepła pobiera ciepło z wody na terenie nieruchomości — studni lub stawu. Temperatura wody jest zawsze wyższa niż powietrza. Urządzenie daje wysoki komfort termiczny. Ważna jest jednak jakość wody w danym zbiorniku.
- powietrzne pompy ciepła — to ekonomiczne urządzenia wykorzystujące powietrze zewnętrzne, by grzać budynek i wytwarzać ciepłą wodę użytkową. Ich atutem jest łatwość montażu, a co za tym idzie — niższa cena.
Wśród tych ostatnich wyróżniamy następujące rodzaje pomp ciepła powietrznych:
- pompa ciepła powietrze-woda — przekazuje ciepło do instalacji grzewczej.
- pompa ciepła powietrze-powietrze — przekazuje ciepło do powietrza w budynku.
Powietrzne pompy ciepła mogą przybrać jeden z następujących typów:
- pompa ciepła monoblok — wszystkie elementy są zawarte w urządzeniu na zewnątrz budynku. Pompa ciepła monoblok wymaga jednak dodatkowych zabezpieczeń przed warunkami atmosferycznymi, by czynnik (woda lub płyn) nie zamarzał.
- pompa ciepła typu split — w przypadku pomp ciepła typu split układ jest rozdzielony. Składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Elementy generujące hałas znajdują się na zewnątrz — wentylator i sprężarkę, czyli jednostkę zewnętrzną, lokujemy poza budynkiem. Jednostka wewnętrzna jest kompaktowa i znajduje się w domu.
Czym kierować się w wyborze pompy ciepła?
Zwróć uwagę na współczynnik COP, który oznacza, ile prądu wykorzystuje pompa ciepła, by wytwarzać energię cieplną. Wysoki współczynnik COP i wysoka klasa energetyczna zapewnia wydajną pracę i oszczędność nakładów na energię potrzebną do zasilania urządzenia. Na efektywność pompy ciepła wpływa jej typ. Jeśli chcesz uzyskać wysoki komfort termiczny także w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych (poniżej -30 stopni Celsjusza — choć takie zimy zdarzają się w Polsce rzadko), wybierz pompy ciepła korzystające ze stabilnych dolnych źródeł: gruntu lub wody. Sprawdź emisję hałasu danego urządzenia. Ważne jest też, jaka jest temperatura zasilania systemu grzewczego. Wszystkie wątpliwości rozwiejemy podczas konsultacji. Dzięki temu sprawnie określimy, jaka pompa ciepłą będzie najlepsza dla Twojej nieruchomości. Zajmujemy się pompami ciepła od wielu lat — nie mają dla nas tajemnic.
Co wpływa na wydajność pompy ciepła?
Na wydajność pompy ciepła wpływają takie czynniki jak:
- rodzaj instalacji grzewczej — ogrzewanie domu lub firmy pompą ciepła jest najskuteczniejsze, gdy instalacja grzewcza to ogrzewanie podłogowe.
- bilans ciepła budynku — dobra termoizolacja, odpowiednia stolarka okienna i drzwiowa,
- żywotność urządzenia — wysokiej jakości pompa ciepła długo zachowuje te same parametry.
Jeśli system jest dobrze zaprojektowany, pompa ciepła będzie odpowiednia nie tylko dla nowego budynku, ale także modernizowanych budynków i instalacji grzewczych. Ustalimy to podczas konsultacji.
Jak długo trwa instalacja pompy ciepła?
Pompa ciepła powietrzna może być zainstalowana w jeden dzień. Wodne i gruntowe pompy ciepła wymagają nieco więcej czasu — od 3 dni do tygodnia.
Jakie są koszty instalacji pompy ciepła?
Widełki są szerokie. Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie najtańsze. Pompy ciepła typu powietrze-powietrze i powietrze-woda możemy zainstalować już od 10 tysięcy złotych. Widełki dla pomp ciepła powietrznych i wodnych to od 10 do 40 tysięcy złotych. Jeśli chcesz korzystać z zasobów naturalnych gruntu, kwota jest wyższa — od 25 do 60 tysięcy złotych. Atutem tego rozwiązania jest wyższy komfort termiczny. Na to, ile kosztuje pompa ciepła, wpływa także sam model urządzenia.
Jakie są koszty eksploatacji pompy ciepła?
Koszty eksploatacji pompy ciepła wynoszą od 1500 do 6000 złotych.
Czy jest możliwe uzyskanie dofinansowania na pompę ciepła?
Tak, jeśli chcemy taniej kupić pompę ciepła, możemy skorzystać z dotacji. Kluczowym programem jest tu „Czyste powietrze”. Kwoty różnią się w zależności od typu urządzenia.
- pompa ciepła powietrze-woda — do 35200 złotych.
- pompa ciepła powietrze-powietrze — do 11100 złotych.
- gruntowa pompa ciepła — do 50900 złotych.
Oprócz tego dostępne są programy regionalne — wojewódzkie, powiatowe i gminne. Osobne środki dostępne są dla rolników. Z funduszy unijnych mogą skorzystać firmy i gospodarstwa rolne. Wspieramy w formalnościach związanych z uzyskaniem dotacji.
Czy pompa ciepła się opłaca?
Tak, pompa ciepła to oszczędny sposób ogrzewania budynku. Te urządzenia cieszą się rosnącą popularnością, a na ich instalację decydują się liczni Klienci indywidualni i biznesowi w całej Polsce. Kluczowy jest dobry projekt, który zapewni nam maksymalny komfort termiczny.
Czy pompy ciepła są bezpieczne?
Tak, pompy ciepła to bezpieczne urządzenia. Korzystamy z niezawodnych rozwiązań, z którymi nie musisz martwić się o bezpieczeństwo użytkowników budynku. Dbamy o prawidłowy montaż.
Zasada działania pompy ciepła
Pompa ciepła usuwa ciepło z dolnego źródła, pobierając je przez czynnik chłodniczy. Następnie ulega on odparowaniu i podgrzaniu przez sprężarkę. W kolejnym etapie oddaje ciepło do skraplacza, skąd energia trafia do obiegu czynnika roboczego układu grzewczego budynku — najskuteczniejsze jest tu ogrzewanie podłogowe.
Czy pompy ciepła są głośne?
Niektóre pompy ciepła mogą być głośne przez pracę sprężarki i wentylatora. Dobieramy urządzenia tak, by użytkownicy nie musieli się tym przejmować.
Z czym można łączyć pompę ciepła?
Pompę ciepła najlepiej jest połączyć z fotowoltaiką, która zasili ją energią elektryczną. Przeprowadzamy łączone inwestycje. Można je wykonać w powstających lub istniejących budynkach.
Czy pompa ciepła może współpracować z istniejącym systemem grzewczym?
Tak, pompę ciepła można zainstalować w systemie hybrydowym w połączeniu z kotłem (np. gazowym). W razie awarii jednego urządzenia drugie może pracować dalej.
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Średnie zużycie w sezonie grzewczym wynosi około 4000 kWh. Z tego powodu warto od razu zaprojektować fotowoltaikę uwzględniając pompę ciepła i jej moc. Zyskujesz darmową energię elektryczną, a pompa ciepła pracuje praktycznie za darmo.
Czy pompa ciepła może ogrzewać cały dom?
Tak, pompa ciepła może ogrzewać cały dom.
Czy pompa ciepła może chłodzić dom w lecie?
Niektóre pompy ciepła mogą chłodzić dom latem. Stosuje się aktywne i pasywne systemy chłodzenia. W aktywnym cały czas pracuje sprężarka. Jeśli mamy wodną lub gruntową pompę ciepła, możemy skorzystać z pasywnego chłodzenia. Do chłodzenia wykorzystuje się klimakonwektor.
Jakie są wymagania dotyczące miejsca montażu pompy ciepła?
Jeśli zastanawiamy się nad wykorzystaniem pompy ciepła typu split, jednostkę wewnętrzną umieszcza się w dowolnym pomieszczeniu niemieszkalnym. Może to być pralnia, łazienka czy garaż wewnętrzny.
Czy pompa ciepła wymaga pozwolenia na budowę?
To, czy będziesz potrzebować pozwolenia na budowę, zależy od dolnego źródła, o które oparte jest działanie pompy ciepła. W przypadku gruntowej pompy ciepła o kolektorze pionowym niezbędne jest przedstawienie projektu staroście. W przypadku wodnej pompy ciepła może być niezbędne sporządzenie operatu wodnoprawnego. Oczywiście, FlexiPower Group pomoże Ci w tej procedurze.
Jak długo działa pompa ciepła?
Średnia żywotność pompy ciepła wynosi 25-30 lat.
Jakie są koszty utrzymania i serwisowania pompy ciepła?
Koszty eksploatacji pompy ciepła zależą od Twoich preferencji komfortu termicznego, zainstalowanego typu urządzenia i warunków w budynku. Rocznie wynoszą od 1500 do 6000 złotych. Koszt przeglądu pompy ciepła to około 500 złotych.
Czy pompa ciepła jest ekologiczna?
Pompa ciepła to ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące energię cieplną z niewyczerpalnych zasobów naturalnych. Zalicza się do odnawialnych źródeł energii i wspiera odejście od paliw kopalnych.