Inne spojrzenie na ogrzewanie: rekuperacja z pompą ciepła. Ogrzewanie stworzone dla alergików.

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej szukają nowoczesnych metod ogrzewania, które będą nie tylko oszczędne, ale także ekologiczne. Popularne stają się przede wszystkim pompy ciepła, które można połączyć z fotowoltaiką oraz magazynem energii. System grzewczy warto rozbudować o kolejny element, który pozwoli zwiększyć energooszczędność domu. Jest nim rekuperacja, czyli system wentylacji z odzyskiem ciepła. Nie zastąpi on źródła ciepła, pomoże jednak zmniejszyć koszty ogrzewania.

Czym jest rekuperacja?

Domy, w których żyjemy, są bardziej szczelne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zmieniły się technologie budowania czy produkcji okien, czego efektem jest m.in. mniejsza wymiana powietrza wewnątrz budynków. Dodatkowym problemem, szczególnie w łazienkach, może być nadmiar skraplającej się pary wodnej, przyczyniającej się do powstawania wilgoci i rozwoju pleśni oraz grzybów. W sezonie grzewczym, szczególnie w dużych miastach, wietrzenie domu lub mieszkania nie jest komfortowe. Wszechobecny smog sprawia, że do środka trafia zanieczyszczone powietrze, szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz dzieci. Rozwiązaniem, które pozwala zapewnić stały dopływ świeżego powietrza, jego wymianę, a równocześnie oszczędność, jest system rekuperacji.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dzięki której można ponownie wykorzystać ciepło wyprodukowane do ogrzania budynku. Jej podstawą jest rekuperator, w którym znajduje się wymiennik ciepła, wentylatory oraz filtry. To właśnie tam spotykają się dwa strumienie powietrza i następuje przekazanie energii cieplnej między nimi. Ważnym elementem systemu rekuperacji są kanały nawiewowe i wyciągowe, rozprowadzone do różnych pomieszczeń.

Jak to działa?

System wentylacji mechanicznej jest bezobsługowy, nie musisz więc niczym się martwić. Powietrze zassane z zewnątrz trafia do rekuperatora, gdzie zostaje oczyszczone oraz wstępnie ogrzane. Równocześnie z pomieszczeń w domu „zabierane” jest zanieczyszczone powietrze, które ponownie przepływa przez rekuperator. Strumienie powietrza znajdują się w innych kanałach, dlatego nie ma ryzyka ich wymieszania, następuje jedynie przekazanie energii cieplnej. Ogrzane i przefiltrowane świeże powietrze trafia do wnętrza domu, a schłodzone, zanieczyszczone jest „wyrzucane” na zewnątrz.

Taki schemat działania pozwala ponownie wykorzystać energię cieplną, wyprodukowaną przez pompę ciepła. W praktyce oznacza to, że trafiające do domu powietrze jest już wstępnie ogrzane, więc pompa ciepła pracuje krócej, by doprowadzić je do zadanego poziomu. Co ciekawe, system rekuperacji może być przydatny także w lecie. Nie tylko oczyści powietrze i zapewni jego wymianę, ale także pomoże w schłodzeniu domu nocą, za pomocą specjalnego bypassu. Oczywiście rekuperacja nie zastąpi klimatyzatora, jednak będzie współpracować z systemem klimatyzacji, obniżając koszty jego działania.

W zestawie z fotowoltaiką działają najlepiej

Rekuperator oraz cały system wentylacji zasilany jest energią elektryczną. Aby jak najlepiej spełniał swoją rolę, powinien pracować przez cały rok. Oznacza to, że będzie zużywał prąd przez 12 miesięcy. Czy w takim razie jest sens inwestować w urządzenie, które zmniejszy zużycie prądu przez pompę ciepła i klimatyzację, jednak samo będzie go potrzebować? Jak najbardziej, warto jednak do jego zasilania wykorzystać energię ze słońca. Dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej zyskasz ekologiczny prąd do zasilenia urządzeń, które ogrzeją, schłodzą oraz poprawią energooszczędność Twojego domu. Fotowoltaika pracuje przez cały rok, także w słoneczne zimowe dni. Prawdopodobnie zimą będziesz musiał skorzystać z prądu pobranego z sieci, jednak będzie go mniej niż przed zamontowaniem systemu rekuperacji.

System nie tylko dla alergików

Na jakość powietrza w naszych domach wpływa wiele czynników. To zanieczyszczenia z zewnątrz, takie jak smog, spaliny czy pyłki roślin, które przedostają się do środka np. przy otwieraniu drzwi i okien. Zanieczyszczenia powstają także wewnątrz pomieszczeń: na meblach osadza się kurz, farby na ścianach wydzielają związki chemiczne, a wydychane przez nas powietrze zawiera dwutlenek węgla. Wspomnieć trzeba także opary powstające w czasie użycia chemicznych środków czyszczących albo przy spalaniu popularnych świec zapachowych. Wyeliminowanie tych zanieczyszczeń w sposób tradycyjny jest niemożliwe, a dużą pomocą w tym zakresie może być właśnie rekuperacja.

System wentylacji mechanicznej znacznie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach. Dzieje się to na dwa sposoby. Po pierwsze, powietrze zasysane z zewnątrz zostaje oczyszczone dzięki specjalnym filtrom, które eliminują m.in. pyłki i zanieczyszczenia. Rekuperator zapewnia stałą wymianę powietrza wewnątrz domu, regularnie „wyprowadzając” na zewnątrz zanieczyszczenia powstające w wyniku naszych działań. Kontrola procesu wymiany powietrza zapewnia także jego właściwą wilgotność, realnie wpływając na jakość życia. Doceniają to zwłaszcza alergicy, osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego oraz rodzice małych dzieci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystać rekuperację z pompą ciepła w Twoim domu – skontaktuj się z naszymi specjalistami. Zadzwoń pod numer: 535 102 121 lub wypełnij formularz kontaktowy. Wspólnie zadbamy o powietrze, którym oddychasz.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Lubimy wspierać Klientów w realizacji projektów związanych z branżą OZE. Napisz nam, w jaki sposób możemy pomóc.

    Skontaktuj się z nami tak, jak ci wygodnie – zadzwoń, wyślij wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

    Kalkulator fotowoltaiczny Kalkulator pompy ciepła
    To top